Często pojawiają się pierwsze objawy i łatwo je zignorować. Palacz łatwo przyjmuje kaszel ze śluzem i dusznością za coś zupełnie normalnego – coś, co wiąże się ze starzeniem się i dotyczy wszystkich. To, że nie radzi sobie już z tempem na wieczornym spacerze, jest odmawiane w związku z kiepską kondycją.
– Mimo to objawy te mogą być pierwszymi oznakami POChP, mówi Claes-Göran Löfdahl, profesor medycyny pulmonologicznej na Uniwersytecie w Lund i główny lekarz Szpitala Uniwersyteckiego w Lund.
– Często palacz nie traktuje tych sygnałów poważnie. Ale jeśli masz takie objawy, powinieneś skontaktować się z ośrodkiem zdrowia, aby przejść badanie za pomocą spirometrii, techniki mierzącej czynność płuc.
Rzadkie wśród niepalących
POChP, przewlekła obturacyjna choroba płuc, jest najczęściej związana z paleniem tytoniu i rozwija się powoli przez kilka lat. Płuca są uszkodzone, a tchawica staje się węższa niż normalnie. Oddychanie może być trudne, możesz odczuwać zmęczenie i zmniejszoną siłę.
Osoby, które nigdy nie paliły, również mogą cierpieć na POChP, chociaż jest to dość rzadkie.
– Ryzyko wzrasta, jeśli na przykład mieszkasz przez długi czas w pobliżu drogi o dużym natężeniu ruchu i dużym zanieczyszczeniu powietrza. Narażasz się również na większe ryzyko, jeśli miałeś poważne infekcje płuc lub dróg oddechowych we wczesnym okresie życia lub masz niedobór substancji ochronnej alfa-1-antytrypsyny, mówi Claes-Göran Löfdahl.
Wzrosty głównie wśród kobiet
Około pół miliona osób w Szwecji cierpi obecnie na POChP, a liczba nowych przypadków stale rośnie, zwłaszcza wśród kobiet.
– Wynika to częściowo z faktu, że wielu mężczyzn wybiera snus zamiast palić. Istnieją również badania, które pokazują, że kobietom trudniej jest rzucić palenie niż mężczyznom.
Dalsze badanie przeprowadzone w Lund z udziałem 22 000 osób podkreśla ryzyko zachorowania na zły stan zdrowia w przypadku palenia. Spośród mężczyzn i kobiet, którzy palili więcej niż 19 gramów tytoniu dziennie (około jednej paczki papierosów), zmarło dwa razy więcej niż osoby biorące udział w badaniu, które nigdy nie paliły.
– To wyraźnie pokazuje, że palenie jest silną przyczyną przedwczesnej śmierci – mówi Claes-Göran Löfdahl.
To, na co umierali nałogowi palacze, różni się w zależności od płci
– Kobiety zmarły z powodu jakiejś choroby sercowo-naczyniowej, takiej jak zawał serca lub udar mózgu, raka płuc lub niektórych chorób układu oddechowego, takich jak POChP. Mężczyźni częściej umierali z powodu chorób układu krążenia. Nie wiemy dlaczego, ale wiadomo, że istnieje związek między tymi chorobami a paleniem.
Nigdy nie jest za późno na rzucenie palenia
W innym badaniu Lund naukowcy przyjrzeli się bliżej losowo wybranym osobom w wieku od 20 do 70 lat w południowo-zachodniej Skanii, które paliły w wieku 15-16 lat. Badanie wykazało, że osoby, które nadal paliły podczas ośmioletniego okresu badania, były 2,6 razy bardziej narażone na POChP niż osoby, które rzuciły palenie.
– To wyraźnie pokazuje, że ciągłe palenie prowadzi ich do choroby – mówi Claes-Göran Löfdahl.
Osoby, które rzuciły palenie już w momencie rozpoczęcia badania w 1992 r., miały tak samo niskie ryzyko zachorowania na POChP jak osoby, które nigdy nie paliły. W przypadku tych, którzy raz przestali, ale zaczęli ponownie w tym okresie, ryzyko zachorowania na POChP wzrosło siedmiokrotnie.
Nie mogę przestać palić
Witaj mam problem z paleniem nie mogę przestać i tata dowiedział się coś co palę ale nie jest bezpośrednio na mnie zły i chcę przestać i zacząć od e cig zamiast zapytał, czy mógłbym dziś dostać e-papierosa, nic nie powiedział, ale teraz?
mówi, że to „niebezpieczne” i jak mam go przekonać?
Anonimowy
BUP odpowiedzi:
Cześć Anonimowy!
Prawdopodobnie sam wiesz, że palenie jest szkodliwe i niebezpieczne i wspaniale, że chcesz rzucić. Myślisz, że gdybyś mógł palić e-papierosy, to byłaby dobra metoda, aby móc rzucić palenie. Więcej na stronie internetowej http://www.ffzg.unizg.hr/iks/KorisniBrojevi.html
Ale nie – nie sądzę, żeby to był dla ciebie dobry sposób
Palenie to nawyk, w którym tylko część samej nikotyny i innych szkodliwych substancji wdychasz. Kolejna część to „działanie” polegające na wyjęciu papierosa, wzięciu go do ust itp. Wszystko to po prostu utknąłbyś jeszcze bardziej, gdybyś przestawił się na e-papierosa i jeszcze bardziej utrudnił pozbycie się go sam nawyk.
Myślę, że potrzebujesz pomocy i wsparcia, aby móc rzucić palenie. Myślę, że twój tata (lub mama) musi być aktywny w tej „pracy”, ponieważ jest to coś, nad czym naprawdę musisz popracować.
Nie wiem, gdzie mieszkasz w kraju i mogą być różne miejsca, do których możesz się zwrócić. Twój ojciec (lub matka) powinien zadzwonić do ośrodka zdrowia i zapytać, czy może zaoferować ci bezpośrednią pomoc, poradę, a nawet wizytę w poradni uzależnień.
Nawet jeśli palenie nie jest postrzegane jako poważny nałóg, ważne jest, abyś otrzymał wsparcie i sposób, w jaki ty – wraz z rodzicami – możesz pozbyć się tego szkodliwego nawyku.
Zatrzymaj się teraz – z czasem będzie tylko trudniej, jeśli nie zajmiesz się tym od razu!